Turisté jdou s námi 2020

Nechce se vám běžet? Tak běžte! - Protože Turisté jdou s námi.

Cílem projektu Turisté jdou s námi je seznámit s tratěmi Boskovických běhů ty, kteří neradi běhají nebo nemohou běžet, ale rádi se projdou.
Na výběr jsou tratě pro všechny věkové kategorie od 2 do 12 kilometrů. Některé tratě jde zvládnout i s kočárky.
Turistům také nabízíme získání unikátní Absolventské vizitky, kterou lze získat jen 1. května na Boskovických bězích. Navíc lze během Boskovických běhů získat mnohem více turistických vizitek z Boskovic, a to v místě prezentace v Městském informačním středisku Boskovice, v Muzeu regionu Boskovicka, na zámku Boskovice a na hradě.
Na projekt se nemusíte registrovat - stačí, když 1. května přijedete do Boskovic a v Městském informačním středisku na Masarykově náměstí (budova radnice) se od 8.00 do 11.00 hodin zaregistrujete a do 13.00 hodin předložíte kartu s alespoň dvěmi razítky nebo kontrolnímí kódy.
Podrobnosti k projektu najdete v PROPOZICÍCH PROJEKTU TURISTÉ JDOU S NÁMI.

Bonusové trasy - Putování za zlatými kameny

Jako bonusovou trasu jsme pro 11. Boskovické běhy v roce 2020 vybrali putování židovskou čtvrtí za zlatými kameny.
V boskovické židovské čtvrti byly v roce 2018 a 2019 umístěny kameny zmizelých.
Projekt Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu.
„Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit“
Kámen zmizelých je malá čtverhranná dlaždice z betonu s hranou vždy 10 centimetrů, zakončená mosaznou destičkou nesoucí text „Zde žil/a…“ s několika dalšími údaji o oběti; Většinou se zasazuje do dlažby před posledním bydlištěm oběti.

TRASA Putování za zlatými kameny:
Výchozím bodem je jediná dochovaná brána do židovské čtvrti na ulici Hradní, naproti Muzea regionu Boskovicka (razítko). Po ulici Plačkově budete pokračovat k ulici U Vážné studny a dále na ulici Bílkova. Zde je dům č.o. 7, kde získáte razítko nebo kontrolní kód.
Zpět na náměstí se vrátíte ulicí U Templu, kolem synagogy maior (razírko nebo kontrolní kód) a ulicí Zborovskou.
Do kontrolní karty získáte nejen razítka nebo kontrolní kódy, ale vašim úkolem je ZAPSAT ALESPOŇ 2 JMÉNA OBĚTÍ ZE ZLATÝCH KAMENŮ ZMIZELÝCH, které po cestě najdete.

Jako vždy můžete vybírat z těchto tras

Přímo na hrad!
Trasa dlouhá 0,5 kilometru vhodná i pro kočárky.
Z Masarykova náměstí se vydáte vzhůru po ulici Hradní kolem muzea, restaurace Pod zámkem a zámku Boskovice.
Pokračujete po asfaltové cestě nad letním kinem strmým stoupáním až ke zřícenině hradu.


Hradní okruh - obousměrně

Hradní okruh - červeno - modrá trasa. Délka celého okruhu 6,2 km. Jedná se o náročnější trasu z hlediska převýšení. Trasa se dá projít oběma směry.
V případě návratu z hradu zpět do města je délka okruhu cca 2 km.

Podrobný popis trasy a fotogalerii najdete ZDE

Trasa této stezky vychází z Masarykova náměstí po ulici Hradní. Vlevo míjí barokní budovu tzv. Rezidenci, sídlo Muzea regionu Boskovicka se stálou expozicí Boskovicko - krajinou sedmizubého hřebene. Po pravé straně se nachází budova bývalého kláštera – dnes Hotel a restaurace Pod zámkem. Okolo empírové budovy boskovického zámku vede trasa nad areálem letního kina po lesní cestě nad údolím říčky Bělé až k Vyhlídce - dřevěnému altánku na malé plošince u cesty. Odtud je krásný výhled na východní část Boskovic a na kopce Drahanské vrchoviny.
Další zastávkou je zřícenina hradu Boskovice, ze kterého jsou krásné výhledy celého okolí města Boskovice.
Z hradu se můžete vrátit zpět na Masarykovo náměstí po asfaltové cestě a ulicí Hradní.
Nebo můžete pokračovat dále po červené turistické značce až k místu bývalého lomu "Červená skalka" a dolů k tzv. "Černému mostu". Zde se cesta stáčí prudce vlevo proti proudu říčky Bělé do Pilského údolí.
Díky panu Borkovi zde můžete obdivovat několik mlýnků, zvoničku, lavičky a rozcestníky.
Stezka poté přechází na silnici, z níž odbočuje vlevo do svahu (větší stoupání) pod vyhlídkou k plátnu letního kina přes park zpět po ulici Hradní na Masarykovo náměstí (vyznačeno červenou turistickou značkou).

Oborský okruh
Trasa této stezky vychází z Masarykova náměstí po ulici Hradní, kde vpravo odbočuje jednoduchou bránou do ulice Plačkova. Na konci ulice před náměstíčkem U vážné studny odbočíme vlevo nahoru do ulice Pod klášterem, která vede podél zdi podzámecké zahrady. Na konci této ulice se dáme vlevo a pokračujeme vzhůru ulicí Velenovou. Na jejím konci se dáme doprava ulicí Žerotínovou, která přechází plynule v pohodlnou vycházkovou cestu pod oborou, podél níž jsou opravené lavičky k posezení. Krásné výhledy jednak na západní část města, dále překrásné pohledy severním městem od Boskovic. Pokračujeme dále po této cestě a vpravo pod námi míjíme židovský hřbitov, který je třetí největší v ČR a má výměru 14 528 m2. Většina náhrobků zde pochází z 18. století.
Na rozcestí opusťte žlutou značku a pokračujte dále po modré značce až k Červené skalce.
Zde nezapomeňte odbočit vlevo na červenou značku a krátkým strmým stoupáním se již vydáte k hradu (po naučné stezce Hradní okruh).
Z hradu se můžete buď vrátit do města, nebo pokračovat po trase Hradního okruhu do Pilského údolí a do města.

Mapky standardních tratí, ze kterých můžete vybírat:

ZÁMECKÝ POCHOD SE ZPMVČR - 2 km

OBORSKÝ OKRUH - 4 km

HRADNÍ OKRUH - 6 km

DOUBRAVSKÝ OKRUH - 7 km

BĚH ZA SEDMIZUBÝM HŘEBENEM - 12 km

ABSOLVENTSKÉ VIZITKY, KTERÉ BYLY DOPOSUD K BOSKOVICKÝM BĚHŮM VYDÁNY. POKUD VÁM NĚKTERÁ CHYBÍ, MŮŽETE JI ZÍSKAT NA BOSKOVICKÝCH BĚZÍCH.
Absolventská vizitka 2018
Absolventská vizitka BB 2017
Absolventská vizitka 2016

Absolventská vizitka 2015

Absolventská vizitka BB 2014